חסמי קריירה

כתבה: רוחל'ה מורן

התקדמות בקריירה היא תוצר של יכולות, ניצול הזדמנויות והתגברות על חרדות. החרדה משינוי, מכישלון, מעימותים ואף מהצלחה - מובילים לא פעם לקיפאון ותסכול.

אז מה הם חסמי הקריירה העיקריים, ממה הם נובעים, וכיצד ניתן לטפל בהם?

רבים מאתנו (לא כולם) נמצאים במשרה שהיא פשרה. העבודה לא מספיק מעניינת, אין אופק קידומי, האנשים לא מספיק חברותיים, המשכורת נמוכה, השעות לא נוחות, או פשוט  - לא נמצאים במקום בו באמת היינו רוצים להיות.  פשרה היא לפעמים כורח - אבל הרבה מאוד פעמים אנשים כלל לא מנסים להגיע למשרה אליה הם שואפים. מדוע?

התקדמות בקריירה היא תוצר של יכולות, של ניצול הזדמנויות והתגברות על חרדות - ולא כולם מצליחים להיפטר מחסמי הקריירה.

לא פעם כשעובדים עומדים לפני קידום מקצועי פחדים רבים מתעוררים, מטילים ספק ביכולת להצליח, להסתגל ולעמוד בציפיות, חרדים משיפוטם של אחרים, חוששים מכישלון ומדחייה ופוחדים להעז.

מחד, התחושות הללו מחייבות להיות ממוקדים יותר ומסייעות להצליח ובלבד שהן באות במידה סבירה ושיודעים כיצד להתמודד איתן. מאידך, כשסובלים מחוסר יכולת להכיל את התחושות האלה, מסגלים דפוסים של הימנעות ובכך, עובדים מונעים מעצמם את האפשרות להצליח!! כך, לאורך זמן מתקבעת תחושה של 'קורבן' שהפוליטיקה הארגונית "אינה באה לקראתו". העובד הופך לממוקד במציאת צידוקים (אצלו) ואשמים (בהנהלה) לחוסר הצלחתו ונמנע מלפעול באופן יזום כדי להשיג את אותה הצלחה.

בניגוד לגישה הרווחת, הפחד האמיתי של בעלי החסמים הוא דווקא מהצלחה - יותר מאשר מכישלון.

אלו הבוחרים, מבלי להודות בכך, להישאר הקורבן - כי זה מספק להם את התירוץ של לא לעשות כלום: כי הרבה יותר קל לרחם על עצמי, להאשים את הסביבה, לא לקחת סיכונים ולא להתמודד, מאשר ליזום, להעז, לקחת סיכונים ולעשות פעולות בכיוון של שינוי - ושל הצלחה. רגשות ופעולות המכוונות להצלחה מחייבות להיפטר מטענות של "משחק מכור" - הצלחה שומטת את הבסיס של תירוצים שהאדם השמיע לעצמו עד כה על כישלון. לכן, ההזנה המוקדמת והאוטומטית של כישלון, נועדה כדי לא לנסות!!

מקדמי התעסוקה במעברים, בנוסף לסיוע במציאת עבודה, על ידי חיבור בין מחפשי עבודה למעסיקים,  יסייעו ויכוונו אתכם לשינוי קריירה, להתגברות על חסמים וכד'... 

חשוב שתבחר/י מלכתחילה להצליח, להיות פרואקטיבי/ת בתהליך ומראש לוותר על תחושת ה"כישלון"

כדי לבחור בהצלחה ולא בכישלון מוזמנים לפנות למעברים 049109046